Conform unor surse, Mark Morgan va rămâne în funcţie până la sfârşitul lunii ianuarie, însă alţi oficiali au declarat că demisia a devenit deja efectivă.
Înlocuirea în funcţie a directorului Agenţiei poliţiei de frontieră intervine în contextul în care preşedintele Donald Trump a anunţat măsuri dure de combatere a imigraţiei.
Printre măsurile avute în vedere de Donald Trump se numără impunerea unor interdicţii de călătorie pentru cetăţenii unor state din Orientul Mijlociu şi Africa, angajarea a 5.000 de poliţişti de frontieră şi construirea unui zid la frontiera cu Mexicul.
Citeşte şi: Oficial britanic, înaintea întrevederii Theresei May cu Donald Trump: Marea Britanie nu tolerează tortura
Citeşte şi: Enrique Peña Nieto, preşedintele Mexicului, anulează vizita în SUA, pe fondul tensiunilor cu Donald Trump
Citeşte şi: Congresul SUA va aloca 12-15 miliarde de dolari pentru zidul cu Mexicul. John McCain: Bariera va fi ineficientă
Citeşte şi: Instanţa Supremă din Grecia respinge extrădarea militarilor turci. Cazul a prezentat o dilemă diplomatică