Seif al-Islam: Regimul Kadhafi va alunga teroriştii şi apoi va aplica reforme

Seif al-Islam, unul dintre fiii lui Muammar Kadhafi, afirmă că regimul de la Tripoli se va ocupa în mod prioritar de alungarea "teroriştilor", o referire la forţele opoziţiei, iar ulterior va aplica reforme, subliniind că nu există intenţia retragerii de la putere, informează Washington Post.

Urmărește
3 afișări

Potrivit lui Seif al-Islam, comunitatea internaţională a intrat în război cu Libia doar pe baza unor zvonuri şi unei campanii de propagandă.

Fiul lui Muammar Kadhafi afirmă că a fost trădat de "cel mai bun prieten", care s-a alăturat rebelilor.

"Vrem ca americanii să trimită o misiune de informare pentru a afla ce s-a petrecut în Libia. Vrem ca reprezentanţii Human Rights Watch să vină aici pentru a afla cu exactitate ce s-a întâmplat. Nu ne este teamă de Curtea Penală Internaţională. Suntem încrezători şi siguri că nu am comis nicio crimă împotriva poporului libian", a spus Seif al-Islam.

Potrivit fiului liderului de la Tripoli, oponenţii tatălui său sunt terorişti conduşi de al-Qaida. "Situaţia este exact cum s-a întâmplat cu armele de distrugere în masă din Irak. S-a vorbit de ele pentru a fi atacat Irakul. Iar acum s-a vorbit de moartea civililor pentru atacarea Libiei. Este aceeaşi situaţie", adaugă Seif al-Islam.

"Nimeni din Orientul Mijlociu, şi mai ales din Libia, nu s-a gândit că preşediuntele Barack Obama va ataca Libia sau alt stat arab. Este un mare şoc pentru toată lumea, chiar şi pentru tatăl meu", precizează Seif al-Islam.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici