„Ţările V4 (Grupul de la Vişegrad n.red) pregătesc un text, pe care îl vom înainta ca propunere comună a celor patru state ale Grupului Vişegrad către Consiliul European, acesta va fi un moment important în viaţa acestor state”, a declarat Orban într-un interviu difuzat vineri.
Orban a mai adăugat că se aşteaptă ca presiunea pusă de imigranţi să crească din nou în zona balcanică, odată ce condiţiile meteo se vor înrăutăţi şi rutele maritime spre Italia vor deveni mai dificile de urmat.
Summitul UE 27 are loc la Bratislava, fără Marea Britanie, liderii europeni reunindu-se pentru a discuta viitorul Uniunii, principalele teme pe agendă fiind consolidarea frontierelor externe, migraţia, oferirea de garanţii pentru cetăţeni în contextul globalizării.