Această decizie intervine pe fondul unor relaţii tensionate dintre Kremlin şi statele occidentale. Ministerul rus al Apărării a anunţat că zborurile reprezintă doar o serie de misiuni de instruire.
Multe dintre bombardiere decolează de la una dintre cele mai mari baze aeriene din ţară, Engels, situată în oraşul sudic Saratov, pe care reporterii Sky News au putut să o viziteze.
La această bază se află aeronave nucleare de tip Tu-95 şi Tu-160. Bombardierul de tip Tu-95 a fost conceput în perioada de după cel de-al doilea război mondial. Aparatul de zbor de tip Tu-160 este mai nou, însă nu şi mai modern.
Preşedintele rus Vladimir Putin a ordonat reluarea zborurilor strategice în august, deşi existau dovezi care arătau că ele fuseseră începute cu mai multe luni înainte.