Spania: Manifestaţie violentă a angajaţilor Nissan
Manifestanţii, evaluaţi la peste o mie, conform mai multor surse spaniole, au întrerupt timp de o oră circulaţia pe bulevardul central din Barcelona, Gran Via. Unii au aruncat cu ouă, bariere metalice şi alte obiecte contondente asupra sediului Nissan din Barcelona.
Angajaţii de la Nissan au anunţat că vor reveni miercuri pentru a manifesta.
"Criza economică globală care a antrenat un declin dramatic al volumului industrial" este una dintre cauzele care determină Nissan să îşi reducă personalul, a explicat un purtător de cuvânt al companiei în octombrie, în momentul anunţării planului social.
Criza financiară mondială, care s-a adăugat prăbuşirii sectorului imobiliar din Spania, a dus ţara în pragul recesiunii.
Numărul cererilor de locuri de muncă a crescut cu 7,3 la sută în octombrie pe o lună, la 2.818.026. Rata şomajului a crescut la 11,3 la sută din populaţia activă în al treilea trimestru.
În octombrie, înmatriculările de maşini noi în Spania au scăzut cu 40 la sută pe un an, revenind la nivelul din 1995, conform Asociaţiei naţionale a fabricanţilor de automobile (ANFAC).
Pe lângă Nissan, compania americană General Motors şi cea spaniolă Seat au decis să-şi reducă producţia în Spania, recurgând la concedieri sau măsuri de şomaj tehnic din cauza crizei.