Prima pagină » Știri externe » UE şi Marea Britanie au iniţiat procedura de scindare la Organizaţia Mondială a Comerţului

UE şi Marea Britanie au iniţiat procedura de scindare la Organizaţia Mondială a Comerţului

Uniunea Europeană şi Marea Britanie au iniţiat demersurile oficiale pentru scindare la Organizaţia Mondială a Comerţului (OMC), în perspectiva producerii Brexit, în martie 2019, relatează site-ul agenţiei Reuters.
UE şi Marea Britanie au iniţiat procedura de scindare la Organizaţia Mondială a Comerţului

Organizaţia Mondială a Comerţului a elaborat două proiecte de documente prin care drepturile şi obligaţiile în materie de relaţii comerciale ale Uniunii Europene şi Marii Britanii vor fi separate.

„Este vorba de reproducerea concesiilor şi angajamentelor aplicabile Marii Britanii ca parte a Uniunii Europene. Este un moment crucial, în contextul în care pregătim ieşirea din UE”, a declarat Julian Braithwaite, ambasadorul britanic la Organizaţia Mondială a Comerţului (OMC).

Până acum, Uniunea Europeană a reprezentat Marea Britanie la Organizaţia Mondială a Comerţului, iar drepturile Marii Britanii nu erau configurate în mod distinct, deşi naţiunea a fost mereu şi membră individuală a organizaţiei.