Prima pagină » Știri externe » George W. Bush: Anunţul privind uciderea lui ben Laden, „o victorie pentru America”

George W. Bush: Anunţul privind uciderea lui ben Laden, „o victorie pentru America”

Fostul preşedinte american George W. Bush a apreciat că anunţul privind uciderea lui Osama ben Laden reprezintă "o victorie pentru America", la aproape zece ani de la atentatele din 11 septembrie 2001.
George W. Bush: Anunţul privind uciderea lui ben Laden,

Într-o declaraţie scrisă transmisă presei, Bush a afirmat că preşedintele Barack Obama i-a telefonat duminică seară pentru a-l anunţa în legătură cu uciderea liderului terorist.

L-am felicitat pe el, dar şi pe bărbaţii şi femeile din forţele noastre armate şi din serviciile de informaţii, care şi-au dedicat viaţa acestei misiuni„, a afirmat fostul preşedinte american.

„Această realizare extraordinară este o victorie pentru America, pentru popoarele doritoare de pace şi pentru toţi cei care şi-au pierdut pe cineva drag la 11 septembrie 2001”, a apreciat Bush, care a declanşat campania din Afganistan pentru găsirea lui ben Laden, la o lună după atentatele de la World Trade Center şi Pentagon.

Lupta împotriva terorii continuă, însă, în această seară, America a transmis un mesaj fără echivoc: va fi făcută dreptate, indiferent cât va dura acest lucru„, a afirmat fostul preşedinte american.

Barack Obama a anunţat, duminică seară, că ben Laden a fost ucis în Pakistan, în urma unei operaţiuni a forţelor americane.