Rubio: Sancţiunile împotriva Rusiei nu vor fi ridicate înainte de un acord de pace

  • SUA a promis Europei că sancţiunile împotriva Rusiei vor rămâne în vigoare până la un acord de pace privind Ucraina.
  • Marco Rubio a clarificat că ridicarea sancţiunilor ar putea face parte din negocieri, dar nu va avea loc prematur.
  • Rolul Europei în discuţiile de pace este incert, deşi interesele sale vor fi luate în considerare.
Urmărește
418 afișări
Imaginea articolului Rubio: Sancţiunile împotriva Rusiei nu vor fi ridicate înainte de un acord de pace

Rubio: Sancţiunile împotriva Rusiei nu vor fi ridicate înainte de un acord de pace

Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a asigurat aliaţii europeni că sancţiunile împotriva Rusiei vor rămâne în vigoare cel puţin până la încheierea unui acord de pace în războiul din Ucraina, a relatat Bloomberg pe 19 februarie, scrie The Kyiv Independent.
 
SUA au impus mai multe runde de sancţiuni care vizează sectorul financiar al Rusiei, exporturile de energie şi bunurile cu dublă utilizare, în încercarea de a slăbi capacitatea Moscovei de a continua războiul.
 
După discuţiile dintre SUA şi Rusia desfăşurate în Arabia Saudită pe 18 februarie, Rubio a sugerat că ridicarea sancţiunilor ar putea face parte din procesul de pace, afirmând că vor fi necesare „concesii” din partea tuturor părţilor. Totuşi, ulterior a clarificat într-un apel cu oficiali europeni că sancţiunile nu vor fi ridicate prematur.
 
Rezumatul oficial al convorbirii lui Rubio cu omologii europeni nu a menţionat explicit sancţiunile, dar a subliniat coordonarea continuă cu partenerii europeni. Rolul Europei în negocieri rămâne incert, deoarece emisarul lui Trump, Keith Kellogg, a indicat anterior că, deşi Europa nu va participa direct, interesele sale vor fi luate în considerare.
 

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici