Surse: o tentativă de lovitură de stat este în curs de desfăşurare în Burkina Faso
Focuri de armă au fost auzite vineri în apropierea palatului prezidenţial, iar accesul la clădirile importante, inclusiv la adunarea naţională, la televiziunea naţională şi la reşedinţa prim-ministrului, a fost blocat de vehicule militare.
Martorii oculari raportează o prezenţă militară intensă în jurul oraşului. Şcolile sunt închise, iar locuitorii rămân în casă, aşteptând informaţii.
În luna ianuarie, actualul şef al statului, locotenent-colonelul Paul-Henri Damiba, l-a înlăturat pe preşedintele Roch Kaboré printr-o lovitură de stat.
Preşedintele ales în mod democratic a fost destituit pentru că nu a reuşit să limiteze violenţele comise de militanţii islamişti. Acum, locotenent-colonelul Damiba pare să aibă o soartă similară.
Joi, sute de protestatari au ieşit pe străzile oraşului Bobo Dioulasso din vestul ţării pentru a-i cere demisia, acuzându-l că este responsabil de insecuritatea continuă din ţară.
Din 2015, autorităţile din Burkina Faso încearcă să limiteze atacurile grupurilor de insurgenţi.
Luni, 11 soldaţi au fost ucişi într-un atac al militanţilor în provincia Soum din nordul ţării, iar 50 de civili au fost daţi dispăruţi.