Tatăl unui soldat ucis de jihadistul Mohamed Merah a depus plângere împotriva lui Nicolas Sarkozy

Tatăl unui soldat ucis în martie de jihadistul Mohamed Merah a depus plângere împotriva preşedintelui francez în exerciţiu, Nicolas Sarkozy, şi a şefului serviciilor de informaţii, pe care îi acuză că nu au împiedicat moartea fiului său, a anunţat luni o sursă judiciară.

Urmărește
117 afișări
Imaginea articolului Tatăl unui soldat ucis de jihadistul Mohamed Merah a depus plângere împotriva lui Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Albert Chennouf a depus "o declaraţie la Jandarmerie", vizând neacordarea de asistenţă unei persoane aflate în pericol, a informat Parchetul din Nimes, din sud-estul Franţei. Dosarul urmează să fie trimis la Paris.

"Vreau să depun plângere împotriva lui Nicolas Sarkozy şi lui Bernard Squarcini pentru neacordare de asistenţă unei persoane aflate în pericol. Îi consider responsabili de moartea fiului meu", a explicat Chennouf, citat de site-ul săptămânalului Le Nouvel Observateur.

Bernard Squarcini este şeful Direcţiei Centrale de Informaţii Interne (DCRI).

"Ipoteza că Merah a fost eliminat pentru a nu vorbi mi se pare tot mai plauzibilă (...). Voinţa politică era să moară", a precizat bărbatul.

Avocatul lui Chennouf, Gilbert Collard, a confirmat că clientul său a depus plângere. El este "disperat, plăteşte preţul dramei trăite", a apreciat acesta.

Caporalul Abel Chennouf, în vârstă de 25 de ani, a fost ucis la 15 martie la Montauban (sud-vest) de jihadistul Mohamed Merah, care în termen de mai puţin de zece zile a ucis un bărbat şi trei copii evrei, precum şi trei tineri militari.

Mohamed Merah, care susţinea că face parte din Al-Qaida, a fost ucis la 22 martie în cursul intervenţiei poliţiei în apartamentul său din Toulouse (sud-vest), după un asediu de 32 de ore.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici