Prima pagină » Știri externe » Tensiuni în Belgrad. Mii de oameni au protestat faţă de proiectul Kushner

Tensiuni în Belgrad. Mii de oameni au protestat faţă de proiectul Kushner

Mii de persoane au protestat luni la Belgrad, comemorând bombardamentele NATO din 1999 şi opunându-se proiectului imobiliar dezvoltat de compania lui Jared Kushner, ginerele preşedinte american Donald Trump.
Tensiuni în Belgrad. Mii de oameni au protestat faţă de proiectul Kushner
Sursa foto: X

Manifestanţii, în mare parte studenţi care protestează de patru luni împotriva guvernului preşedintelui Aleksandar Vucic, au criticat închirierea fostului sediu al armatei către firma Affinity Partners a lui Kushner.

„Este a 26-a aniversare a bombardamentelor NATO. Protestăm pentru că această clădire a fost oferită cuiva pentru profit, dar ar trebui să rămână ca mărturie a agresiunii NATO”, a declarat studentul Ognjen Pjevac.

Clădirile avariate în timpul bombardamentelor NATO din 1999 au fost proiectate de arhitectul Nikola Dobrovic şi construite între 1957-1965.