Guvernul Australiei a exprimat susţinere pentru înăsprirea sancţiunilor împotriva regimului Kim Jong-Un, din cauza activităţilor nucleare şi balistice.
„Australia aruncă noroi spre Coreea de Nord din cauza politicilor de autoapărare. Dacă Australia va persista în susţinerea acţiunilor Statelor Unite de izolare şi ironizare a Coreei de Nord şi dacă Australia se va supune în continuare stăpânului american, acest lucru va fi un gest sinucigaş, întrucât Australia intră în raza de acţiune a rachetelor nucleare nord-coreene”, a avertizat un oficial din cadrul Ministerului nord-coreean de Externe, citat de agenţia KCNA.
Julie Bishop, ministrul australian de Externe, a respins imediat ameninţările „grave” ale Coreei de Nord.
„Ameninţările cu atacuri nucleare împotriva altor naţiuni evidenţiază necesitatea ca regimul nord-coreean să renunţe la programele ilegale de înarmare atomică şi balistică. Coreea de Nord reprezintă o ameninţare gravă pentru vecini. Administraţia nord-coreeană ar trebui să investească în îmbunătăţirea situaţiei cetăţenilor care suferă, mai degrabă decât în arme de distrugere în masă”, a afirmat Julie Bishop, citată de site-ul News.com.au.
Citeşte şi: Antonio Tajani, preşedintele Parlamentului European, îl susţine pe Emmanuel Macron în scrutinul prezidenţial din Franţa
Citeşte şi: Procurorii suedezi au arestat un alt suspect în legătură cu atacul cu camionul din Stockholm
Citeşte şi: SUA: Acţiunile Moscovei în Ucraina constituie un obstacol în calea relaţiilor ruso-americane
Citeşte şi: Observatorul OSCE decedat după explozia unei mine în estul Ucrainei era de naţionalitate americană
Citeşte şi: Trump susţine că Mexicul va plăti „în cele din urmă” pentru zidul de la frontiera de sud a SUA