Acestea sunt ultimele nave plecate prin „coridorul umanitar” temporar înfiinţat de Kiev după ce Rusia a renunţat la un acord care permitea o trecere sigură pentru exporturile ucrainene.
Viceprim-ministrul ucrainean Oleksandr Kubrakov a declarat luna trecută că trei nave de marfă se îndreptau spre porturile ucrainene din Marea Neagră pentru continuarea exporturilor de alimente şi oţel.
Acestea urmau să încarce 127.000 de tone de produse agricole şi minereu de fier pentru China, Egipt şi Spania.
Moscova a renunţat în acest an la acordul privind exporturile ucrainene prin Marea Neagră, afirmând că cererile sale pentru condiţii mai bune pentru propriile exporturi de alimente şi îngrăşăminte au fost ignorate.