Witkoff, care este oficial emisarul lui Trump pentru Orientul Mijlociu, a jucat un rol tot mai important în eforturile de a pune capăt războiului din Ucraina, care durează de trei ani.
Persoanele anonime, vorbind sub rezerva anonimatului, au confirmat un raport Bloomberg News conform căruia Witkoff ar merge la Moscova pentru discuţii cu Putin.
Una dintre surse a declarat că Witkoff este aşteptat să călătorească la Moscova în această săptămână.
Trump şi-a exprimat dorinţa de a se întâlni cu Putin şi, de la preluarea mandatului în ianuarie, a depus eforturi pentru a inversa relaţiile glaciale cu Rusia ale administraţiei Biden anterioare.
Witkoff s-a întâlnit cu Putin la Moscova luna trecută şi l-a adus înapoi pe profesorul american Marc Fogel, care fusese condamnat la 14 ani într-o închisoare rusă după ce fusese reţinut pentru că deţinea marijuana prescrisă medical.
Secretarul de stat american Marco Rubio conduce o delegaţie în Arabia Saudită pentru discuţii marţi cu oficiali ucraineni despre război. Oficialii americani au planificat să folosească întâlnirea în parte pentru a determina dacă Ucraina este dispusă să facă concesii materiale Rusiei pentru a pune capăt războiului, au declarat doi oficiali americani.