Prima pagină » Știri externe » Trump sugerează că vandalii Tesla ar trebui închiși în El Salvador

Trump sugerează că vandalii Tesla ar trebui închiși în El Salvador

Președintele Donald Trump sugerează că persoanele care vandalizează proprietăți Tesla - marca de mașini deținută de aliatul său miliardar Elon Musk - ar putea fi deportate în închisorile din El Salvador.
Trump sugerează că vandalii Tesla ar trebui închiși în El Salvador
Andreea Tobias
21 mart. 2025, 15:42, Social

„Aștept cu nerăbdare să văd cum huliganii teroriști bolnavi primesc condamnări de 20 de ani pentru ceea ce fac lui Elon Musk și Tesla”, a scris Trump pe Truth Social.

„Poate ar putea executa aceste pedepse în închisorile din El Salvador, care au devenit recent faimoase pentru condițiile lor atât de plăcute!” a adăugat el, referindu-se la țara din America Centrală cunoscută pentru tratamentul dur aplicat infractorilor.

Remarcile lui Trump marchează o nouă consolidare a sprijinului administrației sale pentru consilierul cheie Musk, care a divizat opinia publică americană în calitate de magnat neales care a condus o reducere drastică a costurilor în fruntea Departamentului pentru Eficiența Guvernamentală (DOGE).

Mai multe reprezentanțe Tesla din întreaga țară au fost vandalizate în ultimele săptămâni, iar prețul acțiunilor companiei s-a prăbușit în ultima lună, relatează AFP.

Procurorul General Pam Bondi a catalogat săptămâna aceasta vandalismul împotriva proprietăților Tesla drept „terorism intern”, într-o demonstrație publică de sprijin pentru Musk.

Sugestia de a încarcera vandalii Tesla în El Salvador este semnificativă după ce oficialii americani au dus, weekend-ul trecut, peste 200 de presupuși membri ai bandelor pentru a fi închiși în acea țară, măsură ce a stârnit controverse, fiind aparent în contradicție cu un ordin judecătoresc american care a oprit astfel de zboruri – deși administrația Trump insistă că acțiunea a fost legală.