„Sper că justiţia îşi va urma cursul, aplicând riguros legea”, a scris el. „Dacă se va ajunge la proces, Ministerul Culturii se va prezenta ca reclamant”.
Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă o amendă de cel puţin 15.000 de euro sau până la cinci ani de închisoare, potrivit agenţiei italiene de presă Ansa.
Filiala Piazza Venezia a carabinierilor a dat o declaraţie pentru
CNN în care a confirmat că suspectul a fost depistat, iar cuplul se crede că este din Marea Britanie.
Poliţia „a identificat suspectul principal prin intermediul investigaţiilor şi al comparaţiilor fotografice”, au scris aceştia. „Carabinierii au confirmat că este vorba despre un cuplu, un bărbat şi o femeie, rezidenţi în Anglia. Trebuie remarcat faptul că procedurile se află în stadiul de anchetă preliminară, astfel încât suspectul trebuie considerat nevinovat până la orice decizie finală a instanţei”.
Sangiuliano a adăugat într-o declaraţie că un proiect de lege al guvernului care „îi va face pe cei care ne ultragiază patrimoniul să răspundă personal pentru asta” trece în prezent prin parlament. Proiectul de lege i-ar face responsabili pe vandali „inclusiv în ceea ce priveşte bunurile”, a spus el.
„Cei care provoacă daune trebuie să plătească”.
Turiştii care vandalizează Colosseumul nu este, din păcate, nimic nou. În 2020, un turist irlandez a fost reclamat la poliţie pentru că şi-ar fi scrijelit iniţialele pe un perete.
În august anul trecut, un cuplu de americani a fost prins scrijelindu-şi iniţialele în Arcul lui Augustus, un monument vechi de 2.000 de ani de lângă Colosseum.