La sosirea la Bruxelles, la o reuniune a miniştrilor de externe ai UE, şeful politicii externe şi de securitate a Uniunii Europene, Josep Borrell, a declarat că nu poate oferi o cifră pentru acest fond înainte ca statele membre să îl discute.
„Aşa că vom discuta despre cum să continuăm să sprijinim Ucraina pe termen lung, angajamentele de securitate pe termen lung şi garanţiile pentru Ucraina din partea noastră”, a declarat Borrell.
„Am prezentat un plan pentru a asigura sprijinul financiar pentru Ucraina începând de anul viitor, care se va ridica la o sumă destul de importantă de bani. Sper că miniştrii îl vor susţine”.
O sursă diplomatică de la Bruxelles a declarat pentru AFP că ajutorul în discuţie este de 5 miliarde de euro pe an, pe o perioadă de patru ani – 2024-2027 – chiar dacă discuţiile se află în „stadii incipiente”.