Prima pagină » Știri externe » UE încearcă să ajungă la o poziţie comună în privinţa livrării de armament insurgenţilor sirieni

UE încearcă să ajungă la o poziţie comună în privinţa livrării de armament insurgenţilor sirieni

Uniunea Europeană va încerca să ajungă, săptămâna viitoare, la o poziţie comună în privinţa livrării de armament opoziţiei siriene, anunţă preşedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, citat de AFP.
UE încearcă să ajungă la o poziţie comună în privinţa livrării de armament insurgenţilor sirieni

„Problema anulării embargoului a fost ridicată de unele state membre. Ne-am pus de acord să le cerem miniştrilor de Externe să examineze urgent situaţia cu ocazia reuniunii programată săptămâna viitoare la Dublin şi să elaboreze o poziţie comună„, a precizat Van Rompuy.

Franţa şi Marea Britanie susţin ideea oferiririi de arme insurgenţilor sirieni.

Preşedintele Franţei, François Hollande, a anunţat joi că Franţa este „pregătită să îşi asume responsabilitatea” chiar şi fără un consens european.

Cancelarul Germaniei, Angela Merkel, a pledat pentru prudenţă: „Trebuie să fim atenţi ca regimul să nu primească şi el mai multe arme de la ţările care îl susţin”.