Documentul va explica dacă Ucraina a îndeplinit cerinţele cheie pentru a deveni membru al UE şi va analiza ofertele altor ţări candidate, potrivit Sky News.
În iunie, Comisia UE a anunţat că Ucraina a îndeplinit două din şapte condiţii necesare pentru a începe discuţiile de aderare.
Vicepremierul ucrainean Olha Stefanishyna a declarat că Ucraina se aşteaptă la o evaluare pozitivă din partea UE.
Doi oficiali UE au spus luni că recomandarea Comisiei va fi ca blocul să iniţieze negocierile de aderare atât cu Ucraina, cât şi cu Republica Moldova, imediat ce acestea îndeplinesc toate condiţiile restante.
Ambii oficiali au susţinut că au văzut proiectul de raport care urmează să fie publicat miercuri. Unul dintre oficiali a mai spus că recomandările înseamnă că discuţiile cu autorităţile din Kiev şi Chişinău ar putea începe anul viitor.
Cu toate acestea, discuţiile de aderare durează în general câţiva ani, deoarece candidaţii trebuie să îndeplinească criterii ample, iar negocierile nu duc neapărat la aderarea la UE.
De exemplu, discuţiile cu privire la candidatura Turciei pentru aderare au început în 2005, dar acum sunt efectiv îngheţate.
De asemenea, blocul este precaut în ceea ce priveşte acceptarea ţărilor care sunt în război sau au dispute teritoriale.