Raport ONU: Lumea tratează simptomele pandemiei, nu cauzele/ „Ne putem aştepta să vedem un flux constant de boli trecând de la animale la oameni în anii următori”
Chiar înainte de Covid-19, 2 milioane de oameni mureau în fiecare an din cauza bolilor zoonotice, în mare parte în ţările mai sărace. Experţii au spus că focarul de coronavirus a fost foarte previzibil. „Covid-19 poate că este cel mai rău, dar nu este primul”, a declarat şeful ONU pentru mediu, Inger Andersen.
Raportul spune că o abordare „unică pentru sănătate” care uneşte sănătatea umană, animală şi de mediul este vitală.
„Au existat atât de multe răspunsuri la Covid-19, dar majoritatea au tratat provocarea medicală sau şocul economic”, a spus prof. Delia Grace, autorul principal al raportului Programului Naţiunilor Unite pentru Mediu şi Institutul Internaţional de Cercetare a Animalelor.
„Dar originile sale sunt în mediu, sistemele alimentare şi sănătatea animalelor. Acest lucru seamănă foarte mult cu faptul că cineva este bolnav şi tratează doar simptomele nu şi cauza de bază. Există multe alte boli zoonotice cu potenţial pandemic. ”
„Creştere intensă a activităţii umane afectează mediul de pe toată planeta, de la creşterea aşezărilor umane şi a producţia de alimente, până la creşterea industriilor miniere”, a spus Doreen Robinson. „Această activitate umană descompune tamponul natural care odată a protejat oamenii de o serie de agenţi patogeni. Este extrem de important să analizăm cauzele fundamentale, altfel vom reacţiona constant la lucruri. ”
„Situaţia este clară că, dacă continuăm să exploatăm fauna sălbatică şi să ne distrugem ecosistemele, atunci ne putem aştepta să vedem un flux constant de boli trecând de la animale la oameni în anii următori”, a spus Andersen.