Un britanic şi un american, arestaţi în urma violenţelor de la Cairo

Un britanic şi un american au fost arestaţi în confruntările dintre manifestanţi şi poliţişti, marţi şi miercuri, la Cairo, a anunţat agenţia oficială egipteană Mena, citată de AFP.

Urmărește
5 afișări

Identităţile celor doi străini nu au fost comunicate. Confruntările sunt printre cele mai violente înregistrate în Egipt de la înlăturarea de la putere a regimului preşedintelui Hosni Mubarak.

Potrivit unei surse militare, cei doi străini nu fac parte dintr-un grup de 50 de persoane arestate şi deferite justiţiei militare.

Ciocnirile foarte violente din cursul nopţii au scăzut în intensitate miercuri în cursul zilei, iar situaţia a revenit la calm spre sfârşitul după-amiezii, în piaţa Tahrir, a constatat un jurnalist al AFP.

Ciocnirile s-au desfăşurat între circa 4.000 de manifestanţi şi forţele de ordine, în special în piaţa Tahrir, epicentul revoltei care a condus la plecarea de la putere a lui Mubarak.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, 1.036 de persoane au fost rănite, marea majoritate în confruntări. Dintre acestea, 120 au fost spitalizate.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici