Un comitet pentru reforme constituţionale în Egipt va fi creat până în martie - oficial

Participanţii la dialogul între regimul egiptean şi reprezentanţii opoziţiei, printre care Fraţii Musulmani, au convenit duminică să creeze un comitet pentru pregătirea de amendamente constituţionale până în prima săptămână din martie, potrivit purtătorului de cuvânt al Guvernului, citat de AFP.

Urmărește
3 afișări

A existat un consens privind "formarea unui comitet care va cuprinde puterea judecătorească şi un anumit număr de personalităţi politice, pentru a analiza şi propune amendamentele constituţionale şi cele legislative cerute (...), înainte de prima săptămână din martie", a anunţat Magdi Radi.

Mişcarea Fraţii Musulmani a luat parte la aceste discuţii, ca şi anumite grupuri care au participat la manifestaţiile începute la 25 ianuarie, pentru a obţine plecarea preşedintelui Hosni Moubarak.

Aceasta este prima oară în jumătate de secol, când puterea şi Fraţii Musulmani, mişcare oficial interzisă, discută public.

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici