Prima pagină » Știri externe » Criza din Afganistan. Sute de oameni, prinşi de scara avionului, în încercarea disperată de a fugi de talibani. Cinci persoane au fost ucise

Criza din Afganistan. Sute de oameni, prinşi de scara avionului, în încercarea disperată de a fugi de talibani. Cinci persoane au fost ucise

Criza din Afganistan. Sute de oameni, prinşi de scara avionului, în încercarea disperată de a fugi de talibani. Cinci persoane au fost ucise
UPDATE 11:33 Cel puţin cinci persoane au fost ucise în aeroportul din Kabul, în timp ce sute de afgani au încercat să intre cu forţa în avioanele care părăseau capitala, au declarat martorii pentru Reuters.
 
Un martor a spus că a văzut cadavrele a cinci persoane într-un vehicul. Un alt martor a declarat că nu este clar dacă victimele au fost împuşcate sau ucise cu lovituri.
 
Imaginile video postate pe Twitter arată mii de oameni pe aeroport, în Afganistan, luni dimineaţa. Câteva zeci se prind de scara unui avion, în încercarea disperată de a prinde cursa aeriană care să-i scoată din ţară.
 
Vor să plece cât mai repede, urmându-l poate pe preşedintele Afganistanului, care a fugit cu o zi înainte. Bărbaţi, femei şi copii aleargă, ţipă şi se îngrămădesc pe aeroport, unii cu câte un bagaj, alţii cu mâna goală, dar toţi cu aceeaşi frică în suflet: frica de capturare şi moarte.
 
În doar 11 zile, talibanii au cucerit cele mai mari oraşe din ţară. Oamenii se simt neputincioşi şi abandonaţi.

CITEŞTE ŞI: Criza din Afganistan. România şi alte peste 60 de ţări, declaraţie comună privind plecarea în siguranţă a cetăţenilor străini şi a afganilor: Apelăm la toate părţile să respecte şi să sprijine demersul