- Home
- Externe
- (03.07.2021, 01:09)
- Alexandru Gologan
Un cuplu de gay câştigă la Curtea Supremă procesul intentat proprietarului unei florării. Acesta refuzase să le pregătească buchetele de nuntă
- Un cuplu gay au dat în judecată pe proprietara unei florării pentru că a refuzat să le pregătească buchetele de nuntă
- Barronelle Stutzman a motivat că a luat decizia de a nu-i servi pe cei doi din motive religioase
- După ce a pierdut procesul iniţial, proprietara florăriei a făcut recurs la Curtea Supremă
- Stutzman nu s-a împăcat cu decizia finală a instanţei
Urmărește
1381 afișări
Sursa foto: profimedia
Când Robert Ingersoll şi Curt Freed au decis să-şi unească destinele, au apelat la serviciile florăriei Arlene's Flowers, din statul american Washington. Însă accesul la obţinerea unui pachet floral personalizat pentru nuntă le-a fost interzis de proprietara florăriei, Barronelle Stutzman, din motive religioase.
De teamă că şi alţii i-ar putea refuza, cei doi au anulat planurile de nuntă şi s-au decis să dea în judecată florăria, pe motiv de discriminare. Cuplul gay a câştigat procesul iniţial, dar proprietara a făcut recurs la Curtea Supremă.
În timpul recursului, avocaţii cuplului au citat legea anti-discriminare a statului Washington, care împiedică afacerile orientate către public să refuze prestarea unui serviciu pe baza orientării sexuale. Curtea Supremă le-a dat câştig de cauză.
Cei doi sunt mulţumiţi de victoria obţinuă în instanţă, pentru că oferă speranţă comunităţii LGBTQ în lupta contra discriminării bazate pe orientarea sexuală, relatează The Independent.
„Sperăm că acest rezultat să ofere comunităţii LGBTQ speranţa ca pe viitor astfel de fapte condamnabile să nu se mai repete şi nimeni să nu treacă prin experienţa neplăcută prin care am trecut noi”, au declarat cei doi.
Sentinţa adoptată de judecătorii Curţii Supreme nu a fost bine primită însă de avocaţii proprietarei, care au catalogat hotărârea drept „o veste devastatoare”.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe www.zf.ro: Germania, Franţa, Polonia: 2024 a fost doar începutul unui val de distrugeri de locuri de muncă şi restructurări de personal care se va extinde în 2025
Citește pe www.zf.ro: Se naşte un nou pol imobiliar în Bucureşti. Preţurile apartamentelor din această zonă au explodat cu 30% în doar doi ani VIDEO
Citește și: Scandal în Italia. Ministrul Justiţiei a suspendat 52 de ofiţeri care băteau deţinuţi în puşcărie. Imaginile difuzate au ultragiat societatea italiană
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce au găsit procurorii în casa soților Vladimir Ciorbă și Laura Vicol. Mascații au stat ore bune la inventariat
CANCAN.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe