Un cuplu din Florida a răpit o adolescentă pentru a trece un punct de control al poliţiei
Unui cuplu din Florida i s-a respins iniţial accesul în localitate atunci când au vrut să intre cu taxiul pentru că nu s-au putut legitima şi dovedi rezidenţa la un punct de control instituit de poliţie pe autostradă. Pe fondul pandemiei de coronavirus, mai multe puncte de verificare au fost demarate de către autorităţi.
Cum cei doi nu au avut noroc cu taxiul din prima încercare, au abordat o tânără de 17 ani în parcarea unui supermarket. Bărbatul a ameninţat-o pe tânără că o va agresa dacă nu va respecta ordinele sale. Victima i-a condus pe cei doi cu autoturismul personal. Intrarea în oraş le-a fost permisă în baza documentelor fetei.
După ce au trecut punctul de control şi i-a lăsat unde au solicitat, victima a fost eliberată şi a sunat la poliţie pentru a raporta incidentul. Poliţiştii i-au identificat pe agresori, care au oferit detalii contradictorii în privinţa desfăşurării evenimentelor.
Femeia nu a fost arestată însă bărbatul riscă să fie acuzat de răpire şi privare de libertate, relatează abcNEWS.