Igor Morozov, membru al Comisiei pentru Afaceri Externe a Consiliului Federaţiei, a declarat miercuri pentru agenţia de stat RIA-Novosti că această mişcare va fi în represalii pentru eliberarea de către Statele Unite a unei vize limitate purtătorului de cuvânt Valentina Matviienko, pentru o vizită la New York.
Aceasta dorea să participe la evenimente organizate de Uniunea Interparlamentară la sediul Naţiunilor Unite săptămâna viitoare, şi a fost supusă sancţiunilor americane pentru implicarea în procesul de anexare a Crimeei de către Rusia anul trecut.
După ce Statele Unite au impus restricţii de călătorie lui Matvienko, denunţate de Ministerul rus al Afacerilor Externe ca fiind „inacceptabile”, Rusia a anulat planurile ce implicau participarea unei delegaţii a parlamentarilor săi la evenimente.
Morozov a spus ulterior: „Un răspuns normal şi adecvat va fi să exindem lista de sancţiuni pentru oficialii Departamentului de Stat american care au legătură cu decizia luată în cazul Valentinei Matvienko”.