Uniunea Europeană respinge acuzaţiile lui Trump şi ameninţările cu tarife de 25%

Uniunea Europeană respinge acuzaţiile preşedintelui american Donald Trump, care a declarat că blocul comunitar „a fost format pentru a înşela Statele Unite" şi a ameninţat cu impunerea unor tarife de 25% pentru toate produsele europene.

Urmărește
854 afișări
Imaginea articolului Uniunea Europeană respinge acuzaţiile lui Trump şi ameninţările cu tarife de 25%

Uniunea Europeană respinge acuzaţiile lui Trump şi ameninţările cu tarife de 25%

Comisia Europeană a subliniat că UE nu urmăreşte să submineze SUA, ci reprezintă cea mai mare piaţă liberă din lume, care aduce beneficii economice semnificative companiilor americane, transmite Associated Press.

„Uniunea Europeană este cea mai mare piaţă liberă din lume şi a fost un avantaj pentru Statele Unite", a declarat Olof Gill, purtătorul de cuvânt pentru comerţ al Comisiei Europene, adăugând că UE „a facilitat comerţul şi a redus costurile pentru exportatorii americani".

Trump a afirmat miercuri seară: „Uniunea Europeană a fost formată pentru a înşela Statele Unite. Acesta este scopul ei", adăugând că situaţia se va schimba sub preşedinţia sa. El a precizat că tarifele vor viza „maşinile şi toate celelalte produse".

Bruxelles-ul a avertizat că va declanşa contramăsuri ferme, vizând industrii americane emblematice precum producătorii de bourbon, blugi şi motociclete.

„UE va reacţiona ferm şi imediat împotriva barierelor nejustificate în calea comerţului liber", a declarat Gill.

Trump a răspuns că SUA sunt pregătite pentru o astfel de confruntare: „Noi suntem oala cu aur. Ei pot riposta, dar nu poate fi o ripostă de succes, pentru că noi pur şi simplu nu mai cumpărăm nimic”.

Volumul schimburilor comerciale dintre cele două părţi se ridică la aproximativ 1,5 trilioane de dolari, reprezentând 30% din comerţul global. În 2023, schimburile de bunuri au atins 851 de miliarde de euro, cu un surplus de 156 de miliarde pentru UE, în timp ce comerţul cu servicii a valorat 688 de miliarde de euro, cu un deficit de 104 miliarde pentru UE.

„Ar trebui să lucrăm împreună, nu unii împotriva celorlalţi. Europa pledează pentru dialog şi reciprocitate. Suntem gata să colaborăm dacă respectaţi regulile", a concluzionat Gill.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!

Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici