Prima pagină » Știri externe » Catedrala din Christchurch, emblema oraşului, va trebui probabil demolată din cauza cutremurelor

Catedrala din Christchurch, emblema oraşului, va trebui probabil demolată din cauza cutremurelor

Catedrala din Christchurch, monument emblematic al acestui oraş din Noua Zeelandă afectat de un cutremur în ultimele luni, va trebui probabil să fie demolată au anunţat joi autorităţile religioase, relatează AFP.
16 iun. 2011, 15:21, Știri externe

Imensa rozetă a clădirii construite în urmă cu 130 de ani s-a spart, luni, în urma a două seisme succesive, dintre care unul cu magnitudinea 6.

Catedrala anglicană a fost deja afectată de două cutremure precedente, la 4 septembrie 2010 şi la 22 februarie 2011.

Structura monumentului religios, simbol al celui de-al doilea oraş ca mărime din Noua Zeelandă, a fost grav afectată când peretele său dinspre vest s-a prăbuşit, luni, făcând necesară demolarea ansamblului.

„Ştim că o parte cel puţin va trebui demolată din cauza distrugerilor. Încă ne întrebăm dacă va trebui să demolăm întreaga clădire”, a declarat episcopul anglican Victoria Williams pentru cotidianul Christchurch Press.

Monumentul este situat în centrul oraşului, denumit zona roşie deoarece este partea din Christchurch cea mai afectată de cutremurele din februarie şi din această săptămână. Clopotul s-a prăbuşit în februarie.

Catedrala ar putea fi reconstruită într-o zonă mai puţin propice cutremurelor, la vest de centrul actual, a declarat Peter Beck, responsabil al Bisericii anglicane din Christchurch.

Se pune într-adevăr problema reconstruirii centrului oraşului mai spre vest.

„Dacă oraşul se deplasează spre vest, catedrala ar urma să se afle din nou în centru. Ea a fost în inima oraşului nostru aproape de la început”, a declarat Peter Beck pentru cotidian.