- Home
- Externe
- PARIS, (06.02.2020, 18:16)
- Mircea Olteanu
Vestele galbene anunţă pe reţelele de socializare că renunţă la veste. Noua strategie a mişcării
Protestatarii din Franţa anunţă pe reţele de socializare că vor renunţa la simbolul lor, vestele galbene, şi plănuiesc să se amestece printre turişti pentru a nu mai fi controlaţi de forţele de ordine.
Urmărește
1270 afișări
Vestele galbene anunţă pe reţelele de socializare că renunţă la veste. Noua stretegie a mişcării
Potrivit unei postări pe Facebook, protestatarii intenţionează ca sâmbătă să se amestece cu turişti pentru a îngreuna acţiunile forţelor de ordine.
De mai multe săptămâni, sute de mii de francezi protestează faţă de reforma sistemului de pensii propusă de Administraţia Emmanuel Macron.
Principala nemulţumire a protestatarilor este propunerea de creştere a vârstei de pensionare în Franţa, opozanţii susţinând că asta va însemna că mulţi francezi vor trebui să lucreze mai mult decât până acum.
Mişcarea "Vestelor Galbene", începută în 2018, care protestează faţă de majorarea preţurilor la carburanţi şi faţă de erodarea nivelului de trai din Franţa, a căpătat o amploare naţională şi a creat numeroase probleme Administraţiei de la Paris, condusă de preşedintele Macron.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ea este Mihaela, tânăra de 23 de ani care a murit cu tatăl ei, după ce a plonjat cu mașina în apele înghețate ale râului Olt 😢
CANCAN.RO
Caz RARISIM în Italia. Ce moștenire i-a lăsat o pensionară de 84 de ani, badantei care a îngrijit-o în ultimii ani din viață
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe