Prima pagină » Știri externe » Muzeul Auschwitz îi cere lui Jeff Bezos să elimine cărţile naziste de pe site-ul Amazon

Muzeul Auschwitz îi cere lui Jeff Bezos să elimine cărţile naziste de pe site-ul Amazon

Reprezentanţii Muzeul Auschwitz au cerut directorului executiv al Amazon, Jeff Bezos, să scoată de la vânzare cărţile cu subiecte antisemite de pe site sau scrise de nazişti condamnaţi pentru crime împotriva umanităţii, scrie Deutsche Welle.
Muzeul Auschwitz îi cere lui Jeff Bezos să elimine cărţile naziste de pe site-ul Amazon

Muzeul a catalogat cărţile ca fiind „o propagandă nazistă de un antisemitism agresiv”.

Astfel, muzeul Auschwitz i-a cerut lui Jeff Bezos să scoată de pe platforma globală de vânzare online Amazon cărţile pentru copii din epoca nazistă.

„Propaganda nazistă, plină de urmă, agresiv antisemită este disponibilă pentru vânzare pe Amazon UK. Cărţi ale unui autor ca Julius Streicher pot fi cumpărate pe Amazon. Astfel de volume trebuie scoase imediat”, au scris reprezentanţii Memorialului Auschwitz, vineri, pe Twitter.

Trustul pentru Educarea despre Holocaust (HET) a postat, tot pe Twitter, o declaraţie prin care a cerut fondatorului Amazon să scoată astfel de cărţi de pe site.

Printre cărţile antisemite se numără una pentru copii numită „Ciuperca Otrăvită”, scrisă de Julius Streicher, membru al partidului nazist, în 1938.

Streicher a fost „fondatorul ziarului nazist Der Stürmer”, potrivit declaraţiei HET. „El a fost executat pentru crime împotriva umanităţii. Doar coperta denotă atitudini antisemite şi extremiste”, a conchis sursa citată.