Una dintre persoanele rănite a decedat la spital, au comunicat autorităţile. Alte două persoane sunt în stare gravă, fiind internate în Spitalul Kremlin-Bicêtre.
Investigaţia a fost preluată de Parchetul Antiterorist din Franţa.
Ştirea iniţială
Un individ a atacat cu un cuţit mai multe persoane, într-un incident produs vineri după-amiază la periferia oraşului Paris, agresorul fiind împuşcat mortal de agenţi de poliţie.
Atacul a avut loc vineri după-amiază în Parcul Hautes-Bruyères din zona Villejuif, la periferia sudică a oraşului Paris, informează publicaţiile Le Figaro şi Le Parisien.
Cel puţin trei persoane au fost rănite prin înjunghiere înainte ca atacatorul să fie împuşcat mortal de agenţi de poliţie.
#BREAKING
4 people stabbed in #Villejuif, #France terror attack.
Terrorist was wearing a suicide vest and was shot dead by police. pic.twitter.com/sYHttATpFG— News flash (@BRNewsFlash) January 3, 2020
Sute de agenţi de poliţie au fost mobilizaţi la faţa locului, unde este aşteptat şi Laurent Nunez, secretar de stat în Ministerul francez de Interne.
Prefectura regională a recomandat evitarea zonei, precizând că este în curs o intervenţie a forţelor de ordine. La locul incidentului a sosit şi o echipă pirotehnică, iar Autostrada A6B a fost blocată.
Autorităţile franceze încearcă să afle motivul atacului.