Volodimir Zelenski, mesaj din Kherson proaspăt eliberat: Este începutul sfârşitului

Publicat: 14 11. 2022, 13:46
Actualizat: 14 11. 2022, 13:48
Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a numit luni retragerea Rusiei din Kherson ca fiind „începutul sfârşitului războiului”, în timp ce a lăudat soldaţii şi a făcut selfie-uri cu ei în oraşul recent eliberat din sudul ţării.
 
Recucerirea Khersonului după o ofensivă zdrobitoare care a forţat Rusia să-şi retragă forţele din oraş a fost unul dintre cele mai mari succese ale Ucrainei în războiul care durează deja de nouă luni şi o lovitură dură pentru Kremlin.
 
Zelenski s-a plimbat luni pe străzile oraşului, la doar câteva ore după ce a avertizat, în discursul său video, asupra capcanelor şi minelor lăsate în oraş de ruşi înainte de retragerea lor.
 
În Kherson, el a oferit medalii soldaţilor ucrainieni într-o piaţă centrală şi a făcut poze cu aceştia.
 
De asemenea, imaginile video îl arată cum salută locuitorii care îi fac cu mâna de la fereastre şi strigă „Glorie Ucrainei!”. Răspunsul „Glorie eroilor!” a venit înapoi din partea grupului lui Zelenski, format din soldaţi şi nu numai.
 
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a refuzat luni să comenteze vizita lui Zelenski la Kherson, spunând doar că „ştiţi că este teritoriul Federaţiei Ruse.