- Home
- Externe
- (08.07.2020, 16:06)
- Mihai Draghici
Zeci de răniţi, în urma protestelor violente din Belgrad faţă de restricţiile antiepidemice
- Proteste violente au avut loc în centrul Belgradului faţă de impunerea restricţiilor antiepidemice
- Aproximativ 60 de persoane au fost rănite
- Zeci de protestatari au fost reţinuţi
Urmărește
2611 afișări
Sursa foto: Profimedia
Aproximativ 60 de persoane au fost rănite, iar 23 au fost reţinute în cursul protestelor violente izbucnite în capitala Serbiei, Belgrad, faţă de reimpunerea restricţiilor antiepidemice, a anunţat miercuri Poliţia sârbă.
Mii de persoane au protestat marţi seară în faţa Parlamentului Serbiei, în centrul Belgradului, denunţând decizia de instituire a restricţiilor antiepidemice. Decizia preşedintelui Aleksandr Vucici a generat confruntări de amploare între demonstranţi şi forţele de ordine. Protestatarii au atacat cu pietre şi sticle, iar forţele de ordine au utilizat gaze lacrimogene.
„Avem 43 de poliţişti răniţi şi dispunem de informaţii despre 17 manifestanţi răniţi", a declarat şeful Poliţiei sârbe, Vladimir Rebici, citat de postul tv RTS şi de cotidianul Le Figaro.
Douăzeci şi trei de protestatari au fost reţinuţi.
Administraţia de la Belgrad este criticată pentru modul în care a gestionat epidemia de coronavirus, reproşându-i-se că a suspendat prematur restricţiile iniţiale pentru a permite desfăşurarea scrutinului parlamentar din iunie, câştigat de formaţiunea preşedintelui, Partidul Progresist Sârb (SNS).
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Doc și soția lui s-au despărțit după Survivor de la Pro TV. Motivul: A atentat la Bianca Patrichi
CANCAN.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe