„Epoca împăciuirii cu Kim Jong Un a luat sfârşit şi orice discuţie între Seul şi Phenian trebuie să fie iniţiată de liderul nord-coreean Kim Jong Un”, a declarat noul preşedinte conservator al Coreei de Sud, Yoon Suk Yeol .
Vorbind exclusiv pentru CNN în primul său interviu de la preluarea mandatului în urmă cu două săptămâni, Yoon a spus: „Cred că mingea se află în terenul preşedintelui Kim. Este alegerea lui să înceapă un dialog cu noi”.
Coreea de Nord a lansat 15 teste de rachete până acum în acest an, mai multe decât în ultimii doi ani la un loc, iar luna trecută Kim a promis că va „întări şi dezvolta” forţele sale nucleare la „cea mai mare viteză posibilă”.
Yoon a declarat că sud-coreenii şi aliaţii săi sunt pregătiţi pentru orice act de provocare nord-coreeană.
„Doar a scăpa temporar de provocări nu este ceva ce ar trebui să facem”, a spus el, arătând spre strategia de conciliere a administraţiei liberale anterioare. „Acest tip de abordare în ultimii cinci ani s-a dovedit a fi un eşec”.
Yoon, un fost procuror şi nou venit în politică, a subliniat constant poziţia sa mai dură faţă de Coreea de Nord şi dorinţa de a întări armata sudului, în contrast cu predecesorul său, Moon Jae-in, care promovase dialogul şi reconcilierea paşnică.