Peste 40 de rachete au lovit oraşul Harkov de la începutul anului, a declarat sâmbătă preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski.
„Numai de la începutul acestui an, în mai puţin de două luni şi jumătate, peste 40 de rachete inamice au lovit deja Harkovul”, a declarat Zelenski.
Oleh Synehubov, şeful administraţiei militare din regiunea Harkov, a anunţat sâmbătă că inginerii lucrează pentru a restabili alimentarea cu energie electrică a mii de clienţi din regiune în urma atacului masiv de joi.
Zelenski a vorbit şi despre bombardarea altor zone din Ucraina. El a spus că trei persoane care au fost ucise în bombardamentele ruseşti din oraşul Herson „pur şi simplu au mers la un magazin pentru a cumpăra alimente”.
Atacul a avut loc pe autostrada Mykolaiv şi a rănit alte două persoane, potrivit unui mesaj publicat pe Telegram de Oleksandr Prokudin, şeful administraţiei militare din regiunea Kherson.