Prima pagină » Justiţie » Autorul unei alarme false cu bombă la Cotroceni, acuzat de acte de terorism

Autorul unei alarme false cu bombă la Cotroceni, acuzat de acte de terorism

Tânărului de 17 ani, din judeţul Arad, autorul unei alarme false cu bombă la Palatul Cotroceni, i-a fost întocmit dosar penal în urma incidentului, poliţiştii arădeni afirmând că el mai are antecedente de acest fel.
21 aug. 2007, 17:41, Justiţie

Daniel C. a fost audiat de anchetatori mai bine de trei ore în urma apelului la 112, prin care anunţa existenţa unei bombe în clădirea Palatului Cotroceni.

"El a spus că a fost pe câmp cu vacile cu un prieten şi au sunat la 112 din plictiseală. Băiatul este autorul şi altor acţiuni de acest fel, dar pentru prima dată a anunţat amplasarea unei bombe. El a mai sunat la 112 sau la sediul Poliţiei Arad pentru a se distra, făcând diverse glume", a declarat, corespondentului MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al IPJ Arad, Camelia Tuduce.

Poliţiştii au întocmit un dosar penal pe numele băiatului, pe care-l acuză de acte de terorism. El va fi suspus şi unei expertize psihiatrice.

Un adolescent din Arad a fost reţinut de poliţişti, marţi după-amiază, fiind identificat ca autorul unei alarme cu bombă la Palatul Cotroceni. Poliţiştii arădeni au anunţat iniţial că băiatul a sunat direct la Cotroceni, după care au precizat că apelul s-a făcut la numărul de urgenţe 112.