"Cristian Cioacă va fi pus in libertate, fiindcă măsura arestării preventive a fost luată la presiunea mass-media. Procurorul a solicitat arestarea preventivă a clientului meu pentru a-l putea supune unor presiuni psihice suplimentare. Dar o să vedeţi când va fi eliberat în curând şi vorbim atunci", a afirmat Sorescu.
Prezentă la conferinţa de presă, sora lui Cristian Cioacă, Ana-Maria Ene a declarat că a fost "neplăcut surprinsă" de arestarea fratelui său.
"Eu una, nu mă aşteptam la aşa ceva. A fost un şoc pentru noi . Sper ca fratele meu să fie pus in libertate, pentru a se rezolva în acest fel şi problema custodiei copilului Patrik. Fratele meu este complet nevinovat , iar eu vă spun cu mâna pe inimă că el este victima în acest caz", a spus Ana Maria Ene.
Socrii poliţistului Cristian Cioacă au depus, vineri, o cerere la Direcţia Generală pentru Protecţia Drepturilor Copilului Braşov, pentru plasamentul nepotului lor în perioada detenţiei ginerelui lor, după ce, tot vineri, sora lui Cioacă a depus o cerere similară.
Tot vineri, Curtea de Apel Braşov a decis amânarea termenului pentru analizarea solicitării avocatului Florentin Sorescu de eliberare sub control judiciar a clientului său pentru 28 ianuarie, ora 11.00. Motivul pentru amânare a fost că dosarul lui Cioacă nu a ajuns la Braşov de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.