Proces de 3 miliarde pentru Google. Un britanic a dat în judecată platforma pentru că încalcă legea GDPR

Publicat: 22 09. 2020, 00:07
Actualizat: 22 09. 2020, 00:26

Un britanic se revoltă împotriva Youtube. Tată a trei copii, el acuză că platforma de video streaming ţinteşte ilegal promovarea conţinutului care crează dependenţă copiilor. De asemenea, el acuză că este încălcată legea GDPR iar datele utilizatorilor sunt folosite pentru reclame.

Duncan McCann spune că reprezintă 5 milioane de copii în acest proces şi cere daune uriaşe. Trei miliarde de dolari este suma cerută de McCann. El este susţinut de o organizaţie non-profit numită Foxglove, specializată în drepturi în domeniul tehnologiei.
 
„Acesta caz nu este legat de reclame, cred că preţul pe care îl plătim pentru Youtube este că vedem mulţi copii dependenţi, influenţaţi şi exploataţi de către Google” spune Martha Dark, directorul Foxglove.
 
Netflix a lansat recent un film despre pericolul reţelelor de socializare numit The Social Dilemma. În acesta, experţi care au lucrat Google, Facebook sau Twitter expun secretele acestor reţele.