Imaginile din 1946 cu Norma Jeane Dougherty, care avea să devină legendara Marilyn Monroe, vor fi scoase la vânzare în decembrie de casa Julien’s Auctions din Beverly Hills, Los Angeles, în urma deciziei unui judecător din florida care s-a ocupat de cazul de faliment al fotografului, potrivit dailymail.co.uk.
Joseph Jasgur semnează aceste fotografii cu Marilyn Monroe, la prima sa şedinţă foto, pe când avea 20 de ani, imagini care nu au fost expuse pentru publicul larg, făcând parte din averea fotografului, implicată în procese în ultimele două decenii, potrivit lui Darren Julien, preşedintele casei de licitaţii.
Fotograful Joseph Jasgur a fost angajat, în 1946, de agenţia de modelling Blue Book, realizând astfel clişeele cu tânăra Norma Jeane.
Casa de licitaţii va putea vinde, în urma deciziei judecătoreşti, imaginile, negativele şi drepturile de autor asupra acestora.
„Este forte greu să evaluezi aşa ceva, pentru că este un lucru rar, şi nu numai pentru un colecţionar”, a spus Darren Julien. „Probabil că acestea sunt cele mai semnificative imagini disponibile cu Marilyn, pentru că sunt atât de timpurii, din prima parte a carierei ei, şi pentru că se întâmplă rar să poţi vinde şi drepturile de autor asupra unor asemenea imagini”, a mai spus şeful casei de licitaţii, fără a face însă o estimare privind suma cu care vor fi achiziţionate fotografiile.
Imaginile vor fi incluse în licitaţia „‘Icons & Idols”, care va avea loc în perioada 2 – 4 decembrie, la Beverly Hills.