Actorul Ernest Borgnine a murit la vârsta de 95 de ani

Publicat: 09 07. 2012, 11:14
Actualizat: 17 04. 2020, 11:07

Potrivit presei americane, Ernest Borgnine a murit duminică la spitalul Cedar-Sinai Medical Center din Los Angeles.

Născut pe 24 ianuarie 1917 în oraşul Hamden din statul Connecticut într-o familie de imigranţi italieni, Ernest Borgnine a primit Oscarul pentru cel mai bun actor în 1955 pentru rolul său din „Marty” – peliculă ce a primit şi Oscarul pentru cel mai bun film, cel mai bun regizor şi cel mai bun scenariu.

Ernest Borgnine şi-a început cariera cinematografică în 1953 cu rolul sergentului „Fatso” Judson în filmul „De aici în eternitate/ From Here to Eternity”.

A jucat apoi în zeci de filme, dintre care unele au devenit clasice – „Vikingii” (1958), „Duzina de ticăloşi” (1967), „Hoarda sălbatică” (1969), „The Poseidon Adventure” (1972) – şi în numeroase seriale şi filme pentru televiziune („Airwolf”, „Spitalul de urgenţă”, „Justiţie militară”). În ultimii ani a apărut în filme cu mare succes de public precum „Gattaca”, „Hoover” şi „Greu de pensionat”.

Actorul a fost căsătorit de cinci ori şi are cinci copii.