- Home
- Life-Inedit
- LOS ANGELES, (18.02.2009, 12:02)
Câştigătorii Oscarurilor, desemnaţi oficial (Video)
Procesul de votare pentru desemnarea câştigătorilor premiilor Oscar s-a încheiat oficial marţi, la Los Angeles, la ora locală 17.00 (01.00 GMT), după ce ultimele buletine de vot au fost expediate, a anunţat Academia de Film Americană.
Urmărește
39 afișări
Câştigătorii Oscarurilor, desemnaţi oficial (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Buletinele de vot destinate desemnării câştigătorilor premiilor Oscar au fost trimise prin poştă celor 5.810 de membri ai colegiului electoral al Academiei Americane de Film, pe 28 ianuarie.
Rezultatele celor mai importante premii acordate de industria americană de cinema constituie cel mai bine păstrat secret de la Hollywood.
Buletinele de vot sunt încuiate într-un seif şi apoi sunt numărate într-o sală de conferinţe despre care nu se ştie nimic, aflată într-o locaţie necunoscută.
Numele câştigătorilor vor fi cunoscute doar de două persoane de la compania PriceWaterhouseCoopers, până când plicurile sigilate pe care le vor duce personal la ceremonie, sub escorta poliţiei, vor fi deschise şi citite de prezentatori, în direct, la Kodak Theatre din Los Angeles, pe 22 februarie.
Filmul "Slumdog Millionaire", în regia lui Danny Boyle, pare să deţină toate atuurile pentru a triumfa la gala de pe 22 februarie, fiind nominalizat la zece categorii.
Chiar dacă, la început, filmul lui Boyle nu părea un candidat cu şanse la cel mai râvnit trofeu oferit de cinematografia americană, "Vagabondul milionar" este considerat marele favorit, după ce a obţinut toate distincţiile importante acordate în sezonul ce precede gala Oscarurilor: Globul de Aur, BAFTA, premiile acordate de Sindicatul Actorilor Americani (Screen Actors Guild, SAG), Sindicatul Regizorilor Americani (Directors Guild, DGA) şi Sindicatul Producătorilor Americani (Producers Guild, PGA).
Gala premiilor Oscar 2009 va fi transmisă, în direct şi în versiune originală nedublată, luni, 23 februarie, de la ora 3.00, la HBO România.
Citeşte şi:
Oscarul, cel mai râvnit trofeu
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 15:02
Gorj. Patru persoane, reţinute pentru trafic de doguri de risc şi mare risc
-
astăzi, 14:55
Live text Războiul din Ucraina, ziua 1080. „Planul de pace al lui Trump pentru Ucraina" a fost „dezvăluit" / Trump este pregătit să intensifice sancţiunile asupra Rusiei pentru a pune capăt războiului din Ucraina / Kellogg sugerează că Ucraina ar trebui să organizeze alegeri / Copiii ucraineni luaţi cu forţa din familiile lor au fost aduşi acasă / Cehia extinde protecţia pentru ucraineni