Cele mai bune glume ale lui Ricky Gervais la Globurile de Aur 2019. I-a făcut ipocriţi pe actori: „Dacă ISIS ar începe un serviciu de streaming, v-aţi suna agenţii, nu-i aşa?”

Publicat: 06 01. 2020, 09:05
Actualizat: 11 02. 2020, 14:59
Gervais, cunoscut pentru stilul său de comedie lipsit de reţinere, a glumit despre lipsa de diversitate de la Hollywood, dar a adus în discuţie şi scandalul sexual în care a fost implicat producătorul de film Harvey Weinstein şi suicidul lui Jeffrey Epstein. Iată câteva dintre cele mai amuzante sau explozive afirmaţii ale gazdei ceremoniei de decernare de anul acesta.
La începutul monologului său de deschidere, acesta a promis că va fi ultima oară când găzduieşte evenimentul:„Amintiţi-vă că vom muri cu toţii în curând.” Ricky Gervais a prezentat pentru ultima oară Globurile de Aur în urmă cu patru ani, înainte ca mişcările #MeToo şi #OscarsSoWhite să ia amploare. 
 

 

 
 
 
El a spus că Asociaţia Presei de la Hollywood, care înmânează Globurile de Aur, intenţionase să dedice un moment comemorativ celebrităţilor care şi-au pierdut viaţa în 2019, „dar când am văzut lista persoanelor care au murit, nu mi s-a părut suficient de diversă”, a comentat Gervais. A comparat suicidul lui Jeffrey Epstein cu acţiunea serialului „Afterlife”. „Sezonul 2 e pe drum, aşa că e evident că personajul nu s-a sinucis la final. Exact la fel ca Jeffrey Epstein.”
 
 
Nu a omis să vorbească nici despre Harvey Weinstein. „<
 
 
Comediantul i-a numit pe actorii de la Hollywood ipocriţi pentru discursurile politice susţinute de către aceştia la decernările de premii, întrucât lucrau în acelaşi timp la filme sau seriale de televiziune produse de marile corporaţii de tehnologie şi mass-media. „Spuneţi că v-aţi trezit, dar companiile pentru care lucraţi… Apple, Amazon, Disney. Dacă ISIS ar începe un serviciu de streaming, v-aţi suna agenţii, nu-i aşa?”.
 
 
„Aşadar, în cazul în care veţi câştiga un premiu în această seară, să nu folosiţi ocazia pentru a susţine un discurs politic. Nu sunteţi în poziţia de a învăţa publicului despre nimic. Nu ştiţi nimic despre lumea reală. Majoritatea dintre voi aţi petrecut mai puţin timp la şcoală decât Greta Thunberg.” 
Glumele lui Gervais au provocat râsete nervoase din partea publicului de la hotelul Beverly Hilton. Actorul Tom Hanks, care a primit un premiu pentru întreaga sa activitate, a fost surprins aruncând o privire dezaprobatoare în timpul monologului lui Gervais.
Subiecte mai puţin controversate, precum scandalul de admitere la colegiile din SUA ori filmele lungi, nu au fost ocolite nici ele de glumele acide ale prezentatorului. „Leonardo DiCaprio a participat la primele secvenţe şi, până la final, partenera lui a ajuns prea bătrână pentru el”, a comentat despre rolul acestuia din „Once Upon a Time in Hollywood”
 
„Vom urmări un scurt clip din <
 
 

Gervais a comentat că „a venit într-o limuzină, iar plăcuţa de înmatriculare a fost făcută de Felicity Huffman”, în timpul executării pedepsei de 14 zile de închisoare primite în urma scandalului admiterilor frauduloase la prestigioase instituţii de învăţământ din SUA. 

La finalul galei, Ricky Gervais i-a îndemnat pe toţi să se distreze, şi să consume alcool, încheindu-şi ultima apariţie în postura de prezentator al Globurilor de Aur în stilul lui caracteristic.