VEZI GALERIA FOTO MAI JOS
Acţiunea “Podul Îndrăgostiţilor – Lacătele Iubirii” a fost organizată de Clubul Rotaract Cetate Timişoara, iar în acest an a ajuns la ediţia cu numărul patru. Marţi, de Ziua Îndrăgostiţilor, cuplurile din oraş au fost încurajate să vină pe podul pietonal de lângă Parcul Copiilor pentru a-şi demonstra dragostea la fel ca la Paris sau în alte mari oraşe din lume.
Astfel, zeci de îndrăgostiţi au venit de acasă cu lacăte sau le-au primit de la voluntarii clubului şi le-au prins de grilajul podului.
Lacătele au fost încuiate, iar cheile aruncate în râul Bega, ca simbol al iubirii veşnice.
“Rotaract Cetate Timişoara şi-a propus ca prin acest proiect să ofere îndrăgostiţilor oportunitatea de a-şi demonstra dragostea eternă, prin legarea unui lacăt de pod şi aruncarea cheii în apă. Ne-am inspirat din marile oraşe, am văzut că acolo este o chestie foarte mare şi încercăm şi la Timişoara să facem acelaşi lucru. Cuplurile sunt foarte încântate de această idee, sunt din ce în ce mai multe lacăte pe pod, care sunt puse nu doar de 14 februarie, ci şi în alte zile din an”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, preşedintele Rotaract Cetate Timişoara, Carmen Silaghi.
Printre cei care au prins lacăte ale iubirii de grilajul podului pietonal din Timişoara s-au numărat şi Mara şi Sorin, de 23, respectiv 21 de ani, amândoi studenţi.
“Ne-am cunoscut în cămin acum patru luni şi ne iubim foarte mult, dragostea e mare între noi. Noi sperăm să dureze dragostea dintre noi şi să ne întâlnim şi anul viitor probabil pe acelaşi pod. E prima oară când punem un lacăt pe pod, iar iniţiativa mi se pare drăguţă, minunată”, ne-a spus Mara.