Filme sumbre şi violente domină a 80-a ediţie a premiilor Oscar
"": titlul unuia dintre lungmetrajele aflate în competiţie ar putea fi aplicat, aproape în totalitate, unei selecţii în care domină poveştile cu asasini, răzbunări şi iubiri blestemate.
După "", de Martin Scorsese, lungmetrajul câştigător din 2007, "acesta va fi al doilea an în care armele vor vorbi în filmul câştigător de Oscar", este de părere Tom O’Neil, unul dintre criticii care acoperă de multă vreme această gală.
După ce a obţinut majoritatea premiilor sindicatelor artiştilor de la Hollywood, thriller-ul sângeros "", de Joel şi Ethan Coen, a obţinut opt şi este considerat favorit la categoria "cel mai bun film al anului".
Nu mai puţin violentul "Va curge sânge", cronică a ambiţiilor unui magnat al petrolului de la începutul secolului al XX-lea, a obţinut şi el opt nominalizări, printre care se numără cea la categoria "cel mai bun rol principal", pentru irlandezul Daniel Day-Lewis.
Urmează, cu şapte nominalizări, drama britanică "" şi ", cu George Clooney, care îşi dispută Oscarul pentru cel mai bun actor cu Day-Lewis, Tommy Lee Jones (""), Viggo Mortensen ("") şi Johnny Depp, bărbierul măcelar din "".
Marion Cotillard, nominalizată pentru interpretarea lui Edith Piaf în "", ar putea deveni prima franţuzoiacă care obţine premiul Oscar pentru cel mai bun rol principal după Simone Signoret, în 1960. Alături de Cotillard au mai fost nominalizate britanica Julie Christie (""), americanca Laura Linney (""), australianca Cate Blanchett ("") şi canadianca Ellen Page, în "".
Triumf neaşteptat la box office, acest film în care o adolescentă de 16 ani caută părinţii ideali pentru copilul pe care îl va naşte, face notă discordantă în selecţia celor mai bune filme ale anului, prin tonul insolit şi comic. O fostă dansatoare de strip-tease, Diablo Cody, este nominalizată pentru scenariul acestui film.
Cate Blanchett a fost nominalizată şi la categoria "cel mai bun rol secundar feminin", unde a mai fost câştigătoare, în 2005, cu rolul din "Aviatorul", în timp ce spaniolul Javier Bardem, asasinul psihopat din filmul fraţilor Coen, este considerat favorit la categoria "cel mai bun rol secundar masculin".
La cinci ani de la obţinut pentru "Bowling for Columbine", controversatul Michael Moore revine la Hollywood cu "", o aprigă critică a sistemului de sănătate american. Printre concurenţii nominalizaţi pentru premiul Oscar pentru cel mai bun documentar se numără trei producţii care evocă "războiul împotriva terorismului" în Irak şi în Afganistan.
Pentru trofeul pentru cel mai bun film străin concurează producţii din Israel, Polonia, Rusia, Kazahstan şi Austria.