- Home
- Life-Inedit
- LONDRA, (11.11.2013, 17:05)
- Teodora Nicolau
Melodii cântate de Adele şi Rihanna, preferate de bebeluşi, în defavoarea cântecelor de leagăn
Bebeluşii preferă melodiile unor artişti precum Adele, Rihanna şi Bruno Mars în defavoarea cântecelor de leagăn, conform unui sondaj efectuat pentru compania de jucării B. Toys.
Urmărește
462 afișări
Melodii cântate de Adele şi Rihanna, preferate de bebeluşi, în defavoarea cântecelor de leagăn (Imagine: Arhiva Mediafax Foto / AFP)
Dintre artiştii ale căror melodii sunt difuzate la radio şi televizor, bebeluşii o preferă pe Adele, alături de Bruno Mars, Rihanna, cu "Umbrella" şi Robie Williams, cu "Angels", informează dailymail.co.uk.
Sondajul, efectuat pentru compania de jucării B. Toys, câştigătoare a premiului pentru jucăria anului în Statele Unite ale Americii, cu jocul muzical Simphony in B, a chestionat un număr de 2.000 de părinţi în privinţa preferinţelor muzicale ale bebeluşilor lor.
Conform sondajului, cele mai populare cântece printre copii sunt "Someone Like You", cântat de Adele, şi "Just the Way You Are", interpretat de Bruno Mars.
Din topul cântecelor moderne îndrăgite de copii mai fac parte "Sweet Child of Mine" a formaţiei Guns 'N' Roses, "I Knew You Were Trouble, cântată de Taylor Swift, şi "Next to Me", a lui Emeli Sande.
Studiul a arătat că 88 % dintre copii ascultă cu plăcere muzică, iar jumătate dintre ei preferă o melodie pop în locul unui cântecel pentru copii sau de leagăn.
Astfel, 85 % dintre părinţi au afirmat că, în cea mai mare parte, bebeluşii lor preferă cântece din spectacolele de televiziune pentru copii.
"Este absolut firesc ca părinţii să cânte melodii mai moderne copiilor lor. Suntem înconjuraţi de muzică în fiecare zi, fie la radio, la televizor sau în filme, iar când auzi un cântec de mai multe ori, ajungi să îl fredonezi fără să îţi dai seama", a declarat directorul Jonathan Thorpe, de la compania John Crane Ltd, distribuitoare a jucăriei Symphony in B.
"S-a demonstrat că acei copii care ascultă muzică vor deprinde mai uşor abilităţile lingvistice, iar muzica şi poeziile îi ajută pe copii să se liniştească. Când ascultă muzică, dopamina este eliberată în creier, ceea ce îi ajută să doarmă mai profund, să suporte mai bine durerea şi, în general, să fie mai liniştiţi", a adăugat Jonathan Thorpe.
Muzica modernă nu ajută însă întotdeauna, din moment ce o treime din părinţii care au participat la sondaj au declarat că un cântecel de leagăn tradiţional îi ajută pe copii să doarmă mai bine decât muzica pop.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe