Actriţa care a întruchipat-o pe inocenta „Hannah Montana” a lăsat audienţa cu gura căscată la MTV Video Music Awards, prin prestaţia ei. Vedeta în vârstă de 20 de ani a coborât pe scenă plină de energie, îmbrăcată sumar, în acordurile melodiei „We Can’t Stop”.
Lipsită de orice urmă de inhibiţii, mişcările lui Miley – care au inclus şi atingeri între picioare – au fost extrem de diferite de imaginea perioadei „Hannah Montana”. Pe toată durata prezenţei sale pe scenă, Miley Cyrus a scos limba în timp ce cânta.
La sfârşitul melodiei, cântăreaţa s-a dezbrăcat, rămânând numai cu un sutien mulat din latex, asortat cu chiloţii. Ea a început apoi să cânte, alături de Robin Thicke, melodia „Blurred Lines”.
Cei care au urmărit prestaţia pe Twitter nu prea au ştiut cum să reacţioneze. Cea mai frecventă reacţie a fost similară celei afişate de familia lui Will Smith, aflată în sală.
Deşi a fost criticată pentru modul în care s-a prezentat pe scenă, Miley Cyrus a apărut sâmbătă, la Los Angeles, având aceeaşi coafură ca pe scena de la MTV Video Music Awards, fiind suprinsă de fotografi scoţând limba dizgraţios.