Prima pagină » Life-Inedit » MTV a cumpărat drepturile de televiziune pentru documentarul „This Is It”

MTV a cumpărat drepturile de televiziune pentru documentarul „This Is It”

MTV Networks a achiziţionat drepturile exclusive de televiziune pentru documentarul "This Is It", în Statele Unite, renumitul post TV alegând să aducă astfel un ultim omagiu cântăreţului Michael Jackson, a cărui carieră a sprijinit-o încă din anii '80, informează Reuters.
MTV a cumpărat drepturile de televiziune pentru documentarul
18 nov. 2009, 09:58, Life-Inedit

Deşi filmul nu a devenit blockbusterul anticipat de unii, acest documentar a avut încasări considerabile şi a dovedit că există un interes imens din partea spectatorilor pentru Michael Jackson, justificând astfel decizia directorilor trustului MTV. Prin difuzarea susţinută a videoclipurilor starului în anii ’80 – ’90, acest post de televiziune a sporit considerabil notorietatea cântăreţului american.

Posturile afiliate, precum VH1, BET şi Palladia, vor avea şi ele dreptul de a difuza acest documentar.

Regizat de Kenny Ortega, ultimul coregraf şi consilier artistic al lui Michael Jackson, documentarul „This Is It” oferă fanilor o „reconstituire” a concertului pe care „regele muzicii pop” ar fi urmat să îl susţină la Londra, într-o serie de 50 de reprezentaţii considerată drept turneul de adio al megastarului. Documentarul conţine o serie de înregistrări video, filmate din martie până în iunie, în timpul repetiţiilor starului, la Los Angeles, dar şi o serie de imagini filmate în culise.

Michael Jackson a decedat pe 25 iunie la Los Angeles, la vârsta de 50 de ani, în urma unui stop cardiac provocat de o supradoză de medicamente.

This is it – Teaser de pe tare.ro