- Home
- Life-Inedit
- LONDRA, (17.06.2011, 13:48)
- , ,
Renovarea catedralei Saint Paul din Londra, terminată după 15 ani
Catedrala Saint Paul, unul dintre monumentele emblematice din Londra, a pus punct, joi, lucrărilor de renovare care au durat 15 ani, permiţându-le pentru prima oară după mulţi ani turiştilor şi londonezilor să o admire fără schelele care o înconjurau.
Urmărește
318 afișări
Renovarea catedralei Saint Paul din Londra, terminată după 15 ani (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Capodoperă a arhitectului Christopher Wren, construită între 1675 şi 1710, după un mare incendiu care a mistuit Londra, a rămas până în 1964 cea mai înaltă clădire din capitala britanică, înainte de a fi depăşită de numeroasele turnuri zgârie-nor din centrul financiar al Londrei.
Foarte îndrăgită de englezi, mai ales după ce a supravieţuit celebrului "Blitz" care a distrus cartiere întregi din Londra în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, catedrala Saint Paul reprezintă un amestec de stiluri clasic şi baroc.
Celebra ei cupolă - înaltă de 86 de metri - a şocat la momentul inaugurării, deoarece contemporanii ei erau obişnuiţi mai mult cu turnurile înalte şi ascuţite ale catedralelor gotice.
Renovarea, care a costat 45,5 milioane de euro, a fost încheiată la timp pentru a celebra cea de-a 300-a aniversare a edificiului, printr-un serviciu religios special, ce va fi oficiat marţea viitoare.
Exteriorul, înnegrit din cauza poluării londoneze, a fost curăţat, iar interiorul a fost restaurat. Peste 150.000 de pietre de Portland au fost curăţate, doar la exterior.
Catedrala Saint Paul este sediul episcopului de Londra. Catedrala a reprezentat în 1981 un cadru somptuos pentru căsătoria dintre prinţul Charles şi Diana Spencer.
Amiralul Nelson, ducele de Wellington şi arhitectul Christopher Wren sunt înmormântaţi în această catedrală.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe