Potrivit unui comunicat al organizatorilor Festivalului Electric Castle transmis, joi, la Bonţida se conturează un eveniment în care publicul va avea acces la show-uri exclusiviste, din toate zonele muzicale, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Anunţăm primul val de artişti confirmaţi pentru ediţia a IV-a a festivalului Electric Castle, dar primele «capete de afiş» se lasă aşteptate pentru luna decembrie. Printre artiştii din străinătate se numără Rusko, un nume foarte dorit de publicul din România, o legendă a stilului dub step. Joshua Steel aka Flux Pavilion este un alt nume confirmat, după care urmează Enter Shikari, care are patru albume lansate în cei 10 ani de carieră. Vor mai veni la Electric Castle Matisyahu, o apariţie exotică cu un amestec de muzică reggae şi rap, dar şi Babylon Circus, DJ Marky, Aba Shanti-I şi Congo Natty (Rebel MC), Toddla T, Louisahhh! şi Legowelt”, se arată în documentul citat.
Primii artişti români confirmaţi vin atât din zona rock, cât şi de pe scena electronică sau din hip hop – Alternosfera, Urma, Macanache şi DJ Shiver.
Organizatorii Electric Castle au precizat că s-au vândut, joi, în regim ”early-bird”, un număr de 3.000 de abonamente la preţul de 219 lei, după ce se vânduseră, iniţial, un prim lot de 5.000 de abonamente.
Ediţia a IV-a a Electric Castle Festival va avea loc, în perioada 14 – 17 iulie 2016, la Castelul Banffy din comuna Bonţida, judeţul Cluj.