Madonna este cunoscută nu doar pentru muzica sa, ci şi pentru gesturile sale excentrice, iar pentru a-şi sărbători miercuri ziua de naştere a dat din nou dovadă de un comportament extravagant. Aceasta a plecat cu întreaga familie în Italia cu acest prilej.
Festivitatea a început cu un dans contemporan, urmat de un spectacol oferit chiar de sărbătorită, care a îndrăznit să se lanseze în câţiva paşi de dans tradiţional din regiunea italiană în care se afla. Madonna a purtat o rochie lungă din dantelă, în stilul tipic cântăreţei, iar pe cap a avut şi un joben foarte cochet. Intrarea la petrecere şi-a făcut-o călare pe un cal alb.
Madonna nu este cunoscută însă doar pentru muzica sau apariţiile sale excentrice, ci şi pentru activitatea sa umanitară. Astfel, ea le-a cerut invitaţilor să doneze fiecare câte o mică sumă pentru a-i ajuta pe copiii bolnavi din Malawi. Madonna a inaugurat recent un spital în Malawi şi a adoptat doi copii, David şi Mercy, din această ţară.